Omada 18-Port Gigabit Unmanaged Rackmount Switch with 16-Port PoE+ DS1018GMP
Member優惠價:$0
🚚 配送方式:
- • 香港本地訂單:購物滿HK$2,000, 免費送貨!
- • 澳門地區訂單:順豐到付 (運費由買家承擔)
🎧 如有技術或貨存查詢
WhatsApp 查詢Omada 18-Port Gigabit Unmanaged Rackmount Switch with 16-Port PoE+ DS1018GMP
DS1018GMP 技術規格
| 標準與協定 | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3z, IEEE 802.1p |
|---|---|
| 連接介面 | • 16× 10/100/1000 Mbps PoE+ RJ45 ports• 2× Combo Gigabit SFP slots |
| 網路連接線 | • 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m)• EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m)• 100BASE-TX: UTP category 5, 5e cable (maximum 100m)• EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m)• 1000BASE-T: UTP category 5, 5e, 6 or above cable (maximum 100m)• EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m)• 1000BASE-X MMF, SMF |
| 風扇數量 | 2 |
| 物理安全鎖 | Yes |
| 電源供應 | 100–240 VAC, 50/60 Hz |
| PoE連接埠(RJ45) | • Standard: 802.3at/802.3af compliant• PoE Ports: Ports 1–16• PoE Power Budget: 250 W |
| 尺寸(長 x 寬 x 高) | 17.3 × 7.1 × 1.73 in (440 × 180 × 44 mm) |
| 安裝 | Rack Mountable |
| 最大功耗 | • 19 W (220/50 Hz. no PD connected)• 293.34 W (220/50 Hz. with 250 W PD connected) |
| 最大散熱量 | • 64.79 BTU/h (no PD connected)• 1000.29 BTU/h (with 250 W PD connected) |
| 背板頻寬 | 36 Gbps |
| 封包轉發速率 | 26.78 Mbps |
| MAC位址表 | 8K |
| 封包緩衝記憶體 | 4.1 Mbit |
| 進階功能 | • Compatible With IEEE 802.3af/at Compliant PDs• Extend Mode: Ports 1–4**• Priority Mode: Ports 1–4• Isolation Mode: Ports 1-8/9-16• PoE Auto Recovery: Ports 1-16• Mac Address Auto-Learning and Auto-Aging• 802.1p/DSCP QoS• IEEE802.3x Flow Control |
| 巨型訊框 | 10 KB |
| 認證 | CE, FCC, RoHS |
| 包裝內容 | • DS1018GMP• Installation Guide• Power Cord• Rackmount Kit• Rubber Feet |
| 環境 | • Operating Temperature: 0–50 °C (32–122 °F)• Storage Temperature: -40–70 °C (-40–158 °F)• Operating Humidity: 10–90% RH non-condensing• Storage Humidity: 5–90% RH non-condensing |
產品資源
| Brands | Omada |
|---|





