Omada 5GHz 300Mbps Long-Range Indoor/Outdoor Wireless Bridge EAP115-BRIDGE-KIT
🚚 配送方式:
- • 香港本地訂單:購物滿HK$2,000, 免費送貨!
- • 澳門地區訂單:順豐到付 (運費由買家承擔)
🎧 如有技術或貨存查詢
WhatsApp 查詢Omada 5GHz 300Mbps Long-Range Indoor/Outdoor Wireless Bridge EAP115-BRIDGE-KIT
Omada 5 GHz 300 MbpsLong-Range PtMP & PtPIndoor/OutdoorWireless Bridge
EAP115-Bridge KIT








Up to 3.1 mi (5 km)Wi-Fi Transmission Auto-Pairing with Preconfigured Kit Effortless App-Guided Alignment Simple Multi-Bridge Auto-Pairing 802.3af PoE/12 VDC/24 V Passive PoE 3× GigabitEthernet Ports IP65 Weatherproof &6 kV LightningProtection CentralizedManagement viaWeb or App**
Long-Range Wi-Fi ExtensionExpand Networks &Monitor Remotely
Perfect for Surveillanceand More




Farms / Orchards / Ranches Additional Offices Construction Sites Parking Lots
Omada SmartBridging:The Most Effortless Bridge Setup Ever
Auto-Pairing with Preconfigured Kit LED Signal Indicators Auto-Pairing PtMP Auto-Pairing Switch Up to 1-to-4 Multiple-Bridge Auto-Pairing Note: This function requires firmware v1.1.2 or later. Step 1:Switch to Client AP Mode Step 2:Press the pair button to initiate auto pairing with the main AP
Versatile Power & Connectivity for Expanded Surveillance
3× Gigabit Ethernet Ports PoE PoE Switch or PoE Injector PoE In DC Power or Solar Power System DC Power (Compatible with Solar Power System)
Robust Outdoor Design for Long-Lasting Reliability




IP65Weatherproof 6 kV LightningProtection -40 °C-70 °C(-40 °F-158 °F)Working Range WindResistance
Seamless Integration into Omada SDN
On-Premises Controllers Or Or Omada Central (Cloud-Based) Hardware Software Network VideoRecorder Omada Switch Omada Gateway Internet Cloud Access Omada App Web Browser
EAP115-BRIDGE-KIT 技術規格
| Omada Model | EAP215-Bridge KIT |
|---|---|
| Max Wireless Speed* | Wi-Fi 5 AC867 |
| Max Transmission Distance* | 3.1 mi / 5 km |
| Beamwidth | Horizontal: 43°,Vertical: 18° |
| Antenna Gain | 5 GHz: 14.0 dBi |
| Ethernet Ports | 3× Gigabit |
| Power Supply | 1. Support 802.3at PoE 2. Passive PoE 3. 12V DC (Compatible with TP-Link Solar Power Supply System) |
| PtMP & PtP Auto-Pairing | Yes |
| Mount | Pole Mounting (Accessories included)Wall Mounting (Optional) |
| Weatherproof Enclosure | IP65 |
| Wind Resistance | Yes |
| Lightning Protection | • Air discharge: ±8kV• Contact discharge: ±4kV• Common mode 10/700: ±6kV |
| Operating Temperature | -40℃~70℃ (-40℉~158℉) |
| Standalone Management | Omada App, Local Management Web UI |
| Centralized Cloud Management | Omada App, Omada Cloud |
| Dimensions | 3.1 × 2.4 × 10.9 in(79 × 60 × 276 mm) |
| 連接介面 | 3x 10/100 Mbps 乙太網路連接埠*6 |
| 按鈕 | 重置 |
| DIP Switch | Role Switch |
| 電源供應 | 12V DC / 24V Passive PoE(含 Passive PoE 注入器) |
| 功耗 | 6.5 W |
| 尺寸(長 x 寬 x 高) | 79× 60 × 224 毫米(mm) |
| 天線 | 內建 2×2 雙極化指向型 MIMO 天線5 GHz:7.0 dBi水平:35°,垂直:35° |
| 防風雨外殼 | IP65 |
| 安裝 | 桿式安裝(含配件) |
| 覆蓋範圍 | 5000公尺(3280ft)5 |
| 無線網路標準 | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| 無線網路頻率 | 5 GHz |
| 訊號速率 | 5 GHz:高達 300 Mbps |
| 無線網路功能 | • Mesh*4• 負載平衡• 波束成型• 無線傳輸公平性• 多個 SSID:8• 無線統計• 無線排程• 重啟排程• RADIUS Accounting• MAC 驗證• 固定 IP / 浮動 IP |
| 無線網路安全性 | • VLAN• 存取控制• 非法 AP 偵測• 強制門戶驗證*4• MAC 過濾最大值:4,000• WPA-Personal/Enterprise、WPA2-Personal/Enterprise |
| 傳輸功率 | • CE:<23dBm(5 GHz、band 1/2、EIRP)<30dBm(5 GHz band3、EIRP)• FCC:<22dBm(5 GHz band1/4) |
| Omada App | 支援 |
| Restore & Backup | 支援 |
| 透過網頁更新韌體 | 支援 |
| NTP | 支援 |
| 集中化管理 | • Omada 雲端控制器• Omada 硬體控制器(OC300)• Omada 硬體控制器(OC200)• Omada 軟體控制器 |
| 雲端存取 | 支援,需搭配 OC300、OC200、Omada 軟體控制器或 Omada 雲端控制器。 |
| E-mail警示 | Yes |
| LED 開/關 控制 | 支援 |
| 管理MAC存取控制 | 支援 |
| SNMP | v1、v2c、v3 |
| SSH | 支援 |
| Web管理介面 | 支援 |
| 零接觸監管 | Yes |
| 認證 | CE、FCC、RoHS、BSMI |
| 包裝內容 | • EAP115-Bridge KIT• Passive PoE 注入器• 電源線• 快速安裝手冊• 安裝配件 |
| 環境 | • 運作溫度:-40–70 ℃(-40–158 ℉)• 存放溫度:-40–70 ℃(-40–158 ℉)• 運作濕度:10–90% RH 無凝結• 存放濕度:5–90% RH 無凝結 |
產品資源
| Brands | Omada |
|---|




