Omada AC1200 Wireless MU-MIMO Gigabit Wall-Plate Access Point EAP230-WALL
Member優惠價:$0
🚚 配送方式:
- • 香港本地訂單:購物滿HK$2,000, 免費送貨!
- • 澳門地區訂單:順豐到付 (運費由買家承擔)
🎧 如有技術或貨存查詢
WhatsApp 查詢Omada AC1200 Wireless MU-MIMO Gigabit Wall-Plate Access Point EAP230-WALL
EAP230-WALL 技術規格
| 連接介面 | • Uplink: 1× 10/100/1000 Mbps Ethernet Port• Downlink: 1× 10/100/1000 Mbps Ethernet Port |
|---|---|
| 物理安全鎖 | No |
| 按鈕 | LED/Wi-Fi Button, RESET |
| 電源供應 | 802.3af/802.3at PoE |
| 功耗 | 7 W |
| 尺寸(長 x 寬 x 高) | 3.4 × 3.4 × 1.2 in (86.8 × 86.8 × 30.2 mm) |
| 天線 | 2 Dual-Band Antennas• 2.4 GHz: 2× 4 dBi• 5 GHz: 2× 3.6 dBi |
| 安裝 | Wall Plate Mounting |
| 硬體Watch Dog | Yes |
| 覆蓋範圍 | 25㎡(300 ft²)** |
| 可同時連線用戶數 | 200+* |
| 無線網路標準 | IEEE 802.11n/g/b/ac |
| 無線網路頻率 | 2.4 GHz and 5 GHz |
| 訊號速率 | • 5 GHz: Up to 867 Mbps• 2.4 GHz: Up to 300 Mbps |
| 無線網路功能 | • 16 SSIDs (Up to 8 SSIDs on each band)• Enable/Disable Wireless Radio• Automatic Channel Assignment• Transmit Power Control (Adjust Transmit Power on dBm)• QoS(WMM)• Load Balance• Rate Limit• Reboot Schedule• Wireless Schedule• Wireless Statistics based on SSID/AP/Client• MU-MIMO• Band Steering• Beamforming |
| 無線網路安全性 | • Captive Portal Authentication• Access Control• Wireless Mac Address Filtering• Wireless Isolation Between Clients• SSID to VLAN Mapping• Local LAN port based VLAN• Rogue AP Detection• 802.1X Support• 64/128/152-bit WEP / WPA / WPA2-Enterprise, WPA-PSK / WPA2-PSK |
| 傳輸功率 | CE:• ≤20 dBm (2.4 GHz, EIRP)• ≤23 dBm (5 GHz, EIRP) |
| Omada App | Yes |
| 集中化管理 | • Omada Cloud-Based Controller• Omada Hardware Controller (OC300)• Omada Hardware Controller (OC200)• Omada Software Controller |
| 雲端存取 | Yes. Requiring the use of OC300, OC200, Omada Cloud-Based Controller, or Omada Software Controller. |
| E-mail警示 | Yes |
| LED 開/關 控制 | Yes |
| 管理MAC存取控制 | Yes |
| SNMP | v1,v2c |
| 系統登入本地/遠端系統日誌 | Local/Remote Syslog |
| SSH | Yes |
| Web管理介面 | HTTP/HTTPS |
| L3 管理 | Yes |
| 多站點管理 | Yes |
| 管理VLAN | Yes |
| 零接觸監管 | Yes. Requiring the use of Omada Cloud-Based Controller. |
| 認證 | CE, RoHS |
| 包裝內容 | • Omada AC1200 Wireless MU-MIMO Gigabit Wall-Plate Access Point EAP230-Wall• Installation Guide• Mounting Screw |
| 系統需求 | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10, Windows11, Linux |
| 環境 | • Operating Temperature: 0–40 ℃ (32–104 ℉)• Storage Temperature: -40–70 ℃ (-40–158 ℉)• Operating Humidity: 10–90% RH non-condensing• Storage Humidity: 5–90% RH non-condensing |
產品資源
| Brands | Omada |
|---|



