Omada AC1350 Wireless MU-MIMO Gigabit Ceiling Mount Access Point EAP225
🚚 配送方式:
- • 香港本地訂單:購物滿HK$2,000, 免費送貨!
- • 澳門地區訂單:順豐到付 (運費由買家承擔)
🎧 如有技術或貨存查詢
WhatsApp 查詢Omada AC1350 Wireless MU-MIMO Gigabit Ceiling Mount Access Point EAP225
An Affordable Business-Class802.11ac MU-MIMO Wi-Fi Solution
Superior Wi-Fi Speeds with MU-MIMO Technology
Outfitted with the latest 802.11ac Wave 2 MU-MIMO technology, the EAP225 easily delivers dual-band Wi-Fi speeds of up to 1350 Mbps to multiple devices at the same time.†
Omada SDN—Smarter Cloud Solution for Business Networking
Omada Software Defined Networking (SDN) platform integrates network devices including access points, switches and gateways, guaranteeing powerful business network with higher efficiency, higher security, and higher reliability. Learn more about Omada SDN >> Hassle-Free Centralized Cloud Management:100% centralized cloud management of whole network from different sites—all controlled from a single interface anywhere, anytime.
Secure Guest Network with SMS Authentication
The captive portal helps maintain only authorized guests to use the network, presenting devices with a convenient, user-friendly authentication method to grant Wi-Fi access. The addition of SMS authentication simplifies the captive portal even further to simplify connectivity and boost your business.*
Multiple PoE Options for Easy Installation
EAP225 supports both 802.3af/at PoE and Passive PoE power supply, which can be either powered by a PoE switch or the provided PoE adapter, making deployment effortless and flexible. Gigabit EthernetPort 802.3af/at PoE/48V Passive PoE
Easy Management with the Omada App
Follow configuration instructions on the free Omada app to get set up in minutes. Omada lets you configure settings, monitor the network status and manage clients, all from the convenience of a smartphone or tablet. Click here to see Omada App compatible devices>
EAP225 技術規格
| 連接介面 | Gigabit 乙太網路 (RJ-45) 連接埠×1 (支援 IEEE802.3af PoE 和被動 PoE) |
|---|---|
| 物理安全鎖 | 有 |
| 按鈕 | 重設 |
| 電源供應 | • 802.3af/at PoE• 24V 被動式 PoE (+4,5pins; -7,8pins. 內含 PoE 供應器) |
| 功耗 | 12.6 W |
| 尺寸(長 x 寬 x 高) | 205.5 × 181.5 × 37.1 毫米(mm) |
| 天線 | 內部全向式• 2.4 GHz: 3*4 dBi• 5 GHz: 3*5 dBi |
| 安裝 | 吸頂 / 壁掛(含套件) |
| 覆蓋範圍 | 115㎡(1250 ft²)§ |
| 可同時連線用戶數 | 220+** |
| 無線網路標準 | IEEE 802.11ac/n/g/b/a |
| 無線網路頻率 | 2.4 GHz 和 5 GHz |
| 訊號速率 | • 5 GHz:高達 867 Mbps• 2.4 GHz:高達 450 Mbps |
| 無線網路功能 | • 多 SSIDs (最多 16 個 SSIDs,每個頻段 8 個)• 啟用/停用無線廣播• 自動頻道分配• 傳輸功率控制 (以 dBm 調整傳輸功率)• QoS(WMM)• 無縫漫遊• 頻段導航• 負載平衡• MU-MIMO• 傳輸時間公平性• 波束成型• 速率限制• 重啟排程• 無線排程• 根據 SSID/AP/客戶端無線統計 |
| 無線網路安全性 | • 門戶管理認證• 存取控制• 無線 Mac 位址過濾• 在客戶端之間無線隔離• SSID 到 VLAN 映射• 流氓 AP 偵測• 支援 802.1X |
| 傳輸功率 | • CE:≤20 dBm(2.4 GHz, EIRP)≤23 dBm(5 GHz, EIRP)• FCC:≤24 dBm(2.4 GHz)≤22 dBm(5 GHz) |
| Omada App | 支援 |
| 集中化管理 | • Omada 雲端控制器• Omada 硬體控制器 (OC300)• Omada 硬體控制器 (OC200)• Omada 軟體控制器 |
| 雲端存取 | 支援 (透過 OC300, OC200, Omada 雲端控制器或 Omada 軟體控制器) |
| E-mail警示 | 支援 |
| LED 開/關 控制 | 支援 |
| 管理MAC存取控制 | 支援 |
| SNMP | v1,v2c |
| 系統登入本地/遠端系統日誌 | 本地/遠端日誌 |
| SSH | 支援 |
| Web管理介面 | HTTP/HTTPS |
| L3 管理 | 支援 |
| 多站點管理 | 支援 |
| 管理VLAN | 支援 |
| 零接觸監管 | Yes. Requiring the use of Omada Cloud-Based Controller (Supported by EAP225 V3.0, V4.0 and above, and is not supported by EAP225 V3.20) |
| 認證 | CE, FCC, RoHS, NCC, BSMI |
| 包裝內容 | • AC1350 無線 MU-MIMO Gigabit 吸頂式基地台 EAP225• 被動 PoE 供應器• 電源線• 壁掛套件• 安裝手冊 |
| 系統需求 | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10, Linux |
| 環境 | • 運作溫度: 0–40 ℃ (32–104 ℉)• 存放溫度: -40–70 ℃ (-40–158 ℉)• 運作濕度: 10–90% RH 無凝結• 存放濕度: 5–90% RH 無凝結 |
| Traditional SU-MIMO(Single-User MIMO) AP | sends data to one device at a time that causes more latency |
| MU-MIMO(Multi-User MIMO) EAP | simultaneously sends data to multiple devices for faster speed |
產品資源
| Brands | Omada |
|---|






