Omada AX1800 Wi-Fi 6 Wall Plate GPON Access Point EAP615GP-WALL
🚚 配送方式:
- • 香港本地訂單:購物滿HK$2,000, 免費送貨!
- • 澳門地區訂單:順豐到付 (運費由買家承擔)
🎧 如有技術或貨存查詢
WhatsApp 查詢Omada AX1800 Wi-Fi 6 Wall Plate GPON Access Point EAP615GP-WALL
AX1800 Wi-Fi 6 Wall PlateGPON Access Point

EAP615GP-Wall
Complete Omada Optical Networking Solution
The Omada Optical Networking Solution delivers enterprise-grade gigabit passive optical networking. It seamlessly integrates essential components such as Omada switches, gateways, OLTs (Optical Line Terminals), and ONUs (Optical Network Units)—perfect for P2MP (point-to-multipoint) environments like hotels and MDUs.
One Fiber, Multiple Services
Connect a fiber optic cable to the EAP615GP-Wall to connect cameras, PCs, and TVs to carry data, voice, wired and wireless internet, HD video, and VoIP services. OND(Splitter) 1× GPON Port Fiber Cable Copper Cable RJ11 Cable 1× FXS RJ11 Port 2× Gigabit Ports Phone TV Camera PC
Seamless WiFi 6 Mesh Networking
Leverage GPON WiFi 6 technology for a robust and seamless network experience, delivering speeds up to 1.8 Gbps.*Omada Mesh#and 802.11k/v roaming ensure a consistently smooth and reliable connection. EAP615GP-Wall Roaming EAP615GP-Wall TP-Link OLT^
Five-Step Installation
1. Detach the faceplate of the junction box with a screwdriver 2. Secure the mounting bracket 3. Connect the AC power cable AC Power Supply 4. Connect the optical fiber 5. Attach the EAP to the mounting bracket
EAP615GP-WALL 技術規格
| 連接介面 | • 1x GPON Port• 1x FXS Port• 2x Gigabit RJ45 Ports |
|---|---|
| GPON 介面 | • Port Type: SC-APC• Standards and Protocols: ITU-984.x, G.988, Class B+• Data Rate: 2.488 Gbps (Downstream); 1.244 Gbps (Upstream)• Fiber Type: 9/125 um Single mode• Max. Cable Length: 20 km |
| 按鈕 | • Reset• LED |
| 電源供應 | 100–240V~ 50/60Hz, 0.5A |
| 功耗 | 12.2W |
| 重量 | 320g |
| 尺寸(長 x 寬 x 高) | 5.6 × 3.4 × 1.5 in (143 × 86 × 37.6 mm) |
| 天線 | Internal Omni• 2.4 GHz: 2× 4 dBi• 5 GHz: 2× 6.5 dBi |
| 安裝 | Wall Mounting (Kits included) |
| 覆蓋範圍 | 50㎡(600ft²)** |
| 可同時連線用戶數 | 120+* |
| 無線網路標準 | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| 無線網路頻率 | 2.4 GHz and 5 GHz |
| 訊號速率 | • 5 GHz: 1201 Mbps†• 2.4 GHz: 574 Mbps |
| 無線網路功能 | • 2×2 (2.4G & 5G) MU-MIMO‡• HE80 (80 MHz Bandwidth)‡• OFDMA‡• Seamless Roaming§• Multiple SSIDs (16 SSIDs, 8 on each band)• Enable/Disable SSID Broadcast• Enable/Disable Wireless Radio• Guest Network• Automatic Channel Assignment• Beamforming• Rate Limit• Band Steering• Load Balance• Airtime Fairness• Transmit Power Control (Adjust Transmit Power on dBm)• QoS (WMM)• RADIUS Accounting• MAC Authentication• Reboot Schedule• Wireless Schedule and Statistics• Static IP/Dynamic IP |
| 無線網路安全性 | • Captive Portal Authentication§• Access Control• Wireless Mac Address Filtering• Wireless Isolation Between Clients• VLAN• Rogue AP Detection• 802.1X Support• WPA-Personal/Enterprise, WPA2-Personal/Enterprise, WPA3-Personal/Enterprise |
| 傳輸功率 | • CE:<20 dBm(2.4 GHz, EIRP)<23 dBm(5 GHz, band1 & band2, EIRP)<24 dBm(5 GHz, band3, EIRP)• FCC:<21 dBm (2.4 GHz)<21 dBm (5 GHz) |
| Omada App | Yes |
| 集中化管理 | • Omada Cloud-Based Controller• Omada Hardware Controller• Omada Software Controller |
| 雲端存取 | Yes. Require the use of an Omada controller. |
| E-mail警示 | Yes |
| LED 開/關 控制 | Yes |
| 管理MAC存取控制 | Yes |
| SNMP | v1, v2c, v3 |
| 系統登入本地/遠端系統日誌 | System Log |
| SSH | Yes |
| Web管理介面 | Yes |
| 零接觸監管 | Yes. Require the use of Omada Cloud-Based Controller. |
| 認證 | CE, FCC, RoHS, IC |
| 包裝內容 | • EAP615GP-Wall• Wall Mounting Kit• Installation Guide |
| 系統需求 | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10, Windows11, Linux |
| 環境 | • Operating Temperature: 0–40 ℃ (32–104 ℉)• Storage Temperature: -40–70 ℃ (-40–158 ℉)• Operating Humidity: 10–90% RH non-condensing• Storage Humidity: 5–90% RH non-condensing |
產品資源
| Brands | Omada |
|---|






