Omada BE5000 Wall Plate Wi-Fi 7 Access Point EAP725-WALL
Member優惠價:$0
🚚 配送方式:
- • 香港本地訂單:購物滿HK$2,000, 免費送貨!
- • 澳門地區訂單:順豐到付 (運費由買家承擔)
🎧 如有技術或貨存查詢
WhatsApp 查詢Omada BE5000 Wall Plate Wi-Fi 7 Access Point EAP725-WALL
BE5000 Wi-Fi 7嵌牆式基地台實現超快速連接


![]()
EAP725-Wall 新一代Wi-Fi 7 WiFi 速度高達5.0 Gbps† 2× 2.5G 連接埠 +2× Gigabit 連接埠 802.3at/bt乙太網路供電 增強安全性 集中雲端管理* Omada Mesh &無縫漫遊△ 緊湊型設計 資料傳輸量增加 20%
每個房間都有專用且完整的私人 Wi-Fi 網絡
透過 2.5G PoE 連接埠最佳化有線效能




借助 2.5G PoE 輸入和直通端口,以及兩個Gigabit RJ45 端口,享受高速數據傳輸並將多個設備連接到 Gigabit 網路,有線設備(例如 VoIP 電話)無需額外的電線即可供電力。 VoIPPhone Printer SmartTV PC ΣPoE 直通功能需要 802.3at/bt PoE 輸入。
增強網路安全




具有多達 16 個 SSID 的安全訪客網絡 透過SMS登入促進您的業務 WPA3 用於無憂開放公共網絡 惡意AP 偵測
無縫整合到 Omada SDN
跨多個站點遠端管理您的存取點、交換器和路由器 – 全部透過單一介面進行。
EAP725-WALL 技術規格
| 連接介面 | • Uplink: 1× 2.5G Ethernet Port• Downlink: 1× 2.5G Ethernet Port + 2× Gigabit Ethernet Ports (The 2.5G port supports PoE pass-through. The PoE pass-through feature requires 802.3at/bt input.) |
|---|---|
| 物理安全鎖 | No |
| 按鈕 | Reset, LED |
| 電源供應 | 802.3at/bt PoE |
| 功耗 | • 802.3bt: 17W (PoE Out support 15.4W)• 802.3at: 17W (PoEOut support 7W) |
| 尺寸(長 x 寬 x 高) | 143 × 86 × 40 mm (5.6 × 3.4 × 1.6 in) |
| 天線 | 4× Internal Antennas• 2.4 GHz: 2× 4 dBi• 5 GHz: 2× 5 dBi |
| 藍牙 | V5.2 |
| 安裝 | Wall Mounting (Kits included) |
| 覆蓋範圍 | 50 ㎡ (600 ft²)** |
| 可同時連線用戶數 | 250+§ |
| 無線網路標準 | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| 無線網路頻率 | 2.4 GHz and 5 GHz |
| 訊號速率 | • 5 GHz: Up to 4324 Mbps• 2.4 GHz: Up to 688 Mbps |
| 無線網路功能 | • 16 SSIDs (Up to 8 SSIDs on each band)• Enable/Disable Wireless Radio• Automatic Channel Assignment• Transmit Power Control (Adjust Transmit Power on dBm)• QoS(WMM)• Seamless Roaming△• Beamforming• Rate Limit (Based on SSID/Client)• Load Balance• Airtime Fairness• Band Steering• Reboot Schedule• Wireless Schedule• RADIUS Accounting• MAC Authentication• Wireless Statistics• Static IP/Dynamic IP |
| 無線網路安全性 | • Captive Portal Authentication△• Access Control• Wireless Mac Address Filtering• Wireless Isolation Between Clients• VLAN• Rogue AP Detection• WPA-Personal/Enterprise, WPA2-Personal/Enterprise, WPA3-Personal/Enterprise |
| 傳輸功率 | < 22 dBm (2.4 GHz)< 22 dBm (5 GHz, band 1 & band 2 & band 3 & band 4) |
| Omada App | Yes |
| 集中化管理 | • Omada Hardware Controller (OC300)• Omada Hardware Controller (OC200)• Omada Software Controller• Omada Cloud-Based Controller |
| 雲端存取 | Yes. Requiring the use of OC300, OC200, Omada Cloud-Based Controller, or Omada Software Controller. |
| E-mail警示 | Yes |
| LED 開/關 控制 | Yes |
| 管理MAC存取控制 | Yes |
| SNMP | v1, v2c, v3 |
| 系統登入本地/遠端系統日誌 | System Log |
| SSH | Yes |
| Web管理介面 | Yes |
| L3 管理 | Yes |
| 多站點管理 | Yes |
| 管理VLAN | Yes |
| 零接觸監管 | Yes. Requiring the use of Omada Cloud-Based Controller. |
| 認證 | FCC, RoHS |
| 包裝內容 | • BE5000 Wall Plate Wi-Fi 7 Access Point• Installation Guide• Mounting Kits |
| 系統需求 | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10, Windows 11, Linux |
| 環境 | • Operating Temperature: 0–40 ℃ (32–104 ℉)• Storage Temperature: -40–70 ℃ (-40–158 ℉)• Operating Humidity: 10–90% RH non-condensing• Storage Humidity: 5–90% RH non-condensing |
產品資源
| Brands | Omada |
|---|





