Ubiquiti UniFi UNAS 2 UNAS-2
Member優惠價:$0
🚚 配送方式:
- • 香港本地訂單:購物滿HK$2,000, 免費送貨!
- • 澳門地區訂單:順豐到付 (運費由買家承擔)
🎧 如有技術或貨存查詢
WhatsApp 查詢Ubiquiti UniFi UNAS 2 UNAS-2
網絡拓撲

UNAS-2 技術規格
總覽
| Dimensions | 135 x 129 x 223.7 mm (5.3 x 5.1 x 8.8″) |
|---|---|
| Storage Capacity | (2) 3.5″ drive bays |
| Networking Interface | (1) 2.5 GbE RJ45 (2.5G/1G/100M/10M) |
| Expansion Port | (1) 5 Gbps USB-C |
| Form Factor | Desktop |
硬件規格
| Hard Drive Capacity | (2) 3.5″ HDD support |
|---|---|
| USB Drive | Yes |
| Max. Power Budget for Drives | 52W |
| Max. Power Consumption | 60W |
| Power Method | PoE++ |
| Power Supply | 60W PoE++ adapter (Included) |
| Processor | Quad-Core ARM® Cortex®-A55 at 1.7 GHz |
| Memory | 4 GB |
| Management | Ethernet |
| RF Interface | Bluetooth 4.1 |
| Display | 1.47″ color LCM |
| Weight | 1.3 kg (2.85 lb) |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| System | Yes |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | Yes |
| Certifications | FCC, CE, IC |
軟件要求
| UniFi Drive | Version 3.1.7 and later |
|---|---|
| Mobile App | iOS™ version 10.28.0 and later Android™ version 10.28.3 and later |
| NFS | Yes |
| SMB | Yes |
| RAID Type | RAID 1 |
| RAID Group | Single |
| Personal Drive & Shared Drive | Yes |
| File Encryption | Yes |
| Backup to Remote UNAS | Yes |
| Backup to CIFS/SMB Server | Yes |
| Backup to Cloud Services (Google Drive, OneDrive, Dropbox, Amazon S3, Backblaze B2, Wasabi) | Yes |
| Snapshots | Yes |
| Share Links | Yes |
| Time Machine Backup | Yes |
| Client App Support | Yes |
| User Groups | Yes |
包裝內容

產品資源
| Brands | Ubiquiti |
|---|





















