Ubiquiti UniFi UNAS Pro 4 UNAS-Pro-4
Member優惠價:$0
🚚 配送方式:
- • 香港本地訂單:購物滿HK$2,000, 免費送貨!
- • 澳門地區訂單:順豐到付 (運費由買家承擔)
🎧 如有技術或貨存查詢
WhatsApp 查詢Ubiquiti UniFi UNAS Pro 4 UNAS-Pro-4
網絡拓撲

UNAS-Pro-4 技術規格
總覽
| Dimensions | 442.4 x 400 x 43.7 mm (17.4 × 15.7 × 1.7″) |
|---|---|
| Storage Capacity | (4) 3.5″ drive bays (2) M.2 NVMe bays |
| Networking Interface | (2) 10G SFP+ (10G only) (1) GbE RJ45 (1G/100M/10M) |
| Power Redundancy | Yes |
| Form Factor | Rack mount (1U) |
硬件規格
| Hard Drive Capacity | (4) 2.5/3.5″ HDD / SSD support (2) M.2 NVMe SSD support |
|---|---|
| Max. Power Budget for Drives | 125W |
| Max. Power Consumption | 150W |
| Power Method | (1) Universal AC input, 100–240V AC, 3A Max., 50/60 Hz (1) USP-RPS DC input, 11.5V DC, 13.91A |
| Power Supply | AC/DC, internal, 150W |
| Processor | Quad-Core ARM® Cortex®-A57 at 2.0 GHz |
| Memory | 8 GB |
| Management | Ethernet |
| RF Interface | Bluetooth 4.1 |
| Weight | 6.7 kg (14.8 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Mount Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | The rails support 600 mm (23.6″) four-post racks with square holes (9.5 x 9.5 mm) Posts depths ranging from 600–1066 mm (23.6–42″) |
| Ethernet | Yes |
| SFP+ | Yes |
| HDD | Yes |
| RPS | Yes |
| System | Yes |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| NDAA Compliant | Yes |
| Certifications | FCC, CE, IC |
軟件要求
| NFS | Yes |
|---|---|
| SMB | Yes |
| RAID Type | RAID 5 RAID 6 RAID 10 |
| RAID Group | Single |
| Personal Drive & Shared Drive | Yes |
| SSD Cache | Yes |
| Max. NVMe SSD Capacity Supported | 4 TiB |
| File Encryption | Yes |
| Backup to Remote UNAS | Yes |
| Backup to CIFS/SMB Server | Yes |
| Backup to Cloud Services (Google Drive, OneDrive, Dropbox, Amazon S3, Backblaze B2, Wasabi) | Yes |
| Snapshots | Yes |
| Share Links | Yes |
| Time Machine Backup | Yes |
| Client App Support | Yes |
| User Groups | Yes |
包裝內容

產品資源
| Brands | Ubiquiti |
|---|







